Şimdi Ara

Honda Civic Fren Balata Değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
7.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2018 model Honda Civic HB aracımı 30bin bakımına soktuğumda fren balataları da değişmesi gerek ama 6-7 bin km daha gider dediler ben de o zaman sonra değiştiririm dedim.

Araçta şimdi frene basınca vik vik sesler gelmeye başladı sanırım zamanı gelmiş. Randevu aldım yarın servisten fren balata değişimi için.

Fiyat olarak 2000 TL ye yakın fiyat çıkıyor. İnternetten bakınca 400-450 TL en pahalı balatalar.

Honda ne marka balata takıyor? Ve fiyat farkı neden bu kadar fazla?

Serviste değiştirmek mi gerekir yoksa dışarda mı değiştirmek lazım? Aracın garantisi bozulur mu dışarda değişirse?

Şimdiden teşekkürler

• Yani bu mesajsan neyi anlamamız gerekiyor ? Konu sahibi orjinal balata mı takıyım yoksa ucuz dandik balata mı takıyım şeklinde konu mu açmış ???

siz şimdi konu sahibine, serviste takılan balataların 2000tl lik balata olduğunu mu söylüyosunuz?

sizin mesajınızdan ne çıkarmamız gerekiyor? Anlayan var mı

• Garanti bozulmaz. Kesinlikle dışarıda yaptırılması gerekir.

• 400 TL'lik balatayı takınca ötecek zaten. Durmak için yeri geldiğinde 1 metrenin bile önemi çok büyük oluyorken yan sanayi balata takılmasına anlam veremiyorum. 1-Frenler 2-Lastikler kesinlikle paradan kısılacak parçalar değil.

• 400 liraya satılan balata illa yan sanayi olmak zorunda değil, orijinal ferodo veya ate balata bulursan alıp dışarda değiştirtebilirsin. Bu kadar az kmde olacağını sanmıyorum ama kaliper pimlerini de şöyle bir oynatsınlar ama onlarda sıkıntı varsa özel kaliper pimi gresleri oluyor onla yağlanması gerekir. Gidip saçma sapan çin malı veya ucuz yerli alıp taktırmazsan orijinalden kötü olmaz.
  • Dışarıda yaptırırsanız garanti bozulur.

Honda orjinal balata üreticisi NISSIN markasıdır.

sizin aracınız için aftermarket pazarında nıssın marka balata yok malesef.

Feredo öneririm.

• Kaliteli takıldıktan sonra hiç bir sorun olmaz. 2015 ve altında tüm marka modeller duramıyor mu? Yada hepsi ses mi yapıyor? Ama Renault Megane da ses orjinalden var şimdi 1800-2000 lira ya oda servisten takılıyor gene ses vardır. Servis= cebin yolunması
    Sanayi=usta değil ustacık varsa sac baş yoldurma

Ama balata gibi mekanik şeyler çoğu yerde takılabilir önemli olan balata kalitesi ve orjinal ürün olması

Ferodo kullanmadım ama bosch yerine
    Hyundai orjinal balatası kore malı
    n11.com'dan Sangsin Hi-Q Honda Civic FD6 FB7 Ön, Arka Fren Balatası Takımı 20 seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!https://urun.n11.com/fren-balatasi/sangsin-hi-q-honda-civic-fd6-fb7-on-arka-fren-balatasi-takimi-20-P437621552
    Öneririm en sessiz balatalardandır. 60-80 bin km arası net ömrü var kullanıma göre değişmekle beraber tecrübeyle sabit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mhmmd.239 -- 12 Kasım 2021; 12:7:58 >

• fatal_hand kullanıcısına yanıt

Yani bu mesajsan neyi anlamamız gerekiyor ? Konu sahibi orjinal balata mı takıyım yoksa ucuz dandik balata mı takıyım şeklinde konu mu açmış ???

siz şimdi konu sahibine, serviste takılan balataların 2000tl lik balata olduğunu mu söylüyosunuz?

sizin mesajınızdan ne çıkarmamız gerekiyor? Anlayan var mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HemşireZED -- 12 Kasım 2021; 12:9:38 >
  • Balata degisimini disarida yaparsaniz garanti bozulmaz.
    Arkadaslar marka onermis zaten. Uretici markanin tek yaptigi ustune marka logo bastirip o sekilde yetkili servislerde sattirmak.Balatalarda kullanilan asbest orani azaltildigindan dolayi cogu marka ses yapiyor maalesef. Bazen yetkili servisin taktigi bile ses yapiyor. Size tavsiyem bir kac ozel servis arayip bu konuda bilgi almaniz. Maliyet oranlari dusunuldugunde ben olsam disarida balata degisimi yapardim. Saygilar.

Edit: Garanti bozulur diyen arkadaslar servis danismaninin musteri kacmasin garanti bozulur diyelim mantigiyla verdigi cevaba gore hareket ediyor. Aracinizin rutin bakimlari serviste yapildigi surece garantisini etkilemez. Zaten disk balata vb bunlar sarf malzeme garantiye girmezler. Elektronik bir aksamda degisiklik yapsaniz ornegin; disarida ekran taktirma vb isler. Bu aracin elektronik aksaminda bir probleme yol acabilir ve o problemde garanti devreye girmez ama balata gibi bir degisikligin garantiyi etkileyecek bir durumu yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightblueist -- 12 Kasım 2021; 12:16:14 >

• HemşireZED kullanıcısına yanıt

Çok basit. Konu sahibi "Serviste değiştirmek mi gerekir yoksa dışarda mı değiştirmek lazım?" şeklinde bir soru sormuş. Yine konu sahibinin internet sitelerinde bulduğu 400 tl'lik balataların orjinal olmadığını, zaten ötme yapacağını, fren için kullanılan yedek parçalarda ucuza kaçmaması gerektiğini belirttim.

İlk mesajımdaki kelimelerin yerlerini değiştirdim. Tekrar anlamazsanız tekrar yerlerini değiştiririm kelimelerin.

• fren balatası sarf malzemesi olup garantiden değişmez zaten ilave ücretlidir..

garantiye girmez garantiyi bozmaz..

üretici firmalar bir çok ürünü bazen motor bile sipariş ederler..

balatada öyle.

kullandığım tüm araçlarımın fren balatasını ben kendim değiştiriyorum

2 video seyretmeniz kafi..

bunları yapamam derseniz orta kalite bir bosch marka frren balatası ve bir özel servis yada usta bulun başta pazarlık yapıp başında durun sizden maksimum 100 işçilik alması gerekiyor..

kişisel fikrim arkalarada bir baktırın toplam fren ddengesi adına..

ve toplam işçilikten kar edersiniz.

ama kesinlikle servise yaptırmayın..

o fiyatlar etmez çünkü yaptıkları işçlik ve malzeme..)

• konuya cevap yazan herkese teşekkürler.

biraz pahalıya patladı ama kafam ya da içim rahat etsin diye serviste taktırdım.

1970 TL tuttu ön ve arka fren balata değişim ücreti.

ön balatalar 1100 tl

arka balatalar 870 tl

dışarda ne marka takarlardı veya kaça patlardı totalde hiçbir bilgim yok ama büyük ihtimal verdiğim fiyatın yarasını verirdim.

• yarkan88 kullanıcısına yanıt
    Çok üzücü
  • quote:

Orijinalden alıntı: yarkan88

konuya cevap yazan herkese teşekkürler.

biraz pahalıya patladı ama kafam ya da içim rahat etsin diye serviste taktırdım.

1970 TL tuttu ön ve arka fren balata değişim ücreti.

ön balatalar 1100 tl

arka balatalar 870 tl

dışarda ne marka takarlardı veya kaça patlardı totalde hiçbir bilgim yok ama büyük ihtimal verdiğim fiyatın yarasını verirdim.

Hocam kazasız belasız binersiniz inşallah ama çok pahalıya patlamış, maksimum 700 lira balata + 100 lira işçiliğe kaliteli balata taktırırdınız. 2000 liraya balata aşırı uçuk bir rakam, hem arka hem önde balata + disk + fren hidroliği değişiyor o fiyatlara hem de ferodo marka. Sadece 2 set balataya 2000 lira piyasada ve araçlarda görebileceğiniz balataların en babası en kalitelisi ate marka olsa bile çok pahalı.

• TEPEE PREMİUM PACK kullanıcısına yanıt
    Siz balata değişiminde alışma sürecindeyken frenleme yaparken arabanın çok az (yüksek hızlarda ise daha belirgin) sola veya sağa çektiğine tanık oldunuz mu bu durum normal mi
  • AtesHırsızı kullanıcısına yanıt
    Ah şu servisler yapıcak bişey yok hocam. Olan olmuş arkadaşın kafası rahat etsin yeter bişey olmaz rakamları görünce bende bi oha oldum.
  • Orjinalde orjinal diyen gerizekalı cahillere bakma , bende geçen 450 TL TRW ön arka balata takımı aldım taktırdım sanayide

Hiç bir farkı yok yok öter yok bir kaç metre çok önemli vs gidip 100 TL lik çin malı yada kötü kalite balata alma yeter atla deve değil

Zaten Ferodo , Ate , TRW vs çoğu markanın orjinal tedarikçisi üzerine Honda Orjinal etiketi takınca 2000 TL oluyor balata

• Geçen şirketteki hondayı peryodik bakıma götürdüm, kestikleri fatura 2550 liraydı. Ayrıca park sensörü uyarı veriyordu ona da baktılar; sensörün bir tanesine taş gelmiş bozulmuş ona da 850tl fatura çıkardılar. Şahsi olarak kapımın önüne koymayacağım marka.
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

ben ön diskide tornaya verdim öyle bir şey hiç olmadı süper bir işçilik oldu.

en ucuz çin malı balatayı taktığım halde..

yalnız fren balata macunu bulamamıştım aceleye geldi arkaları değiştirirken diyorum önleride söküp macunlayım.

• yarkan88 kullanıcısına yanıt

iyi günlerde kullanın

servise yaptıracaksanız

buraya konu açıp insanları boş yere yormayın ama

bizde rahat edelim

amacımız yol göstermek yolu belli olanı yoldan çıkarmak değil

saygılarımla.

• TEPEE PREMİUM PACK kullanıcısına yanıt

ilk mesajda şöyle yazmışım en son: Serviste değiştirmek mi gerekir yoksa dışarda mı değiştirmek lazım?

serviste değiştirmek mevcut 2 seçenekten 1 tanesiydi zaten öyle değil mi? okuyup başka bir şey anladıysanız bilemem tabii. dışarda yaptırcam diyip son saniye gidip serviste değiştirtmedim yani.

insanları boş yere yormayın, biz de rahat edelim falan diye yazmanız gereksiz olmuş.

saygılar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.